З 4 по 10 жовтня цього року світ уже в тридцять четвертий раз відзначив Всесвітній тиждень космосу. Більш ніж у 80 країнах відбулися заходи, присвячені досягненням людства в освоєнні космосу, а також можливостям інтеграції космічних технологій в бізнес-проєкти. Тему "Космос і підприємництво" обрали цьогоріч організатори Тижня – Комітет ООН з використання космічного простору в мирних цілях (COPUOS), Управління ООН з питань космічного простору (UNOOSA), а також Асоціація Всесвітнього тижня космосу (WSWA).

Не залишився осторонь від щорічної тижневої всесвітньої акції на підтримку і популяризацію космічних досліджень і технологій і Державний політехнічний музей ім. Бориса Патона при КПІ ім. Ігоря Сікорського. Його працівники не лише розробили власну програму заходів у межах Тижня, але й презентували їх світові, зареєструвавшись на профільному сайті https://www.worldspaceweek.org/, – на ньому розміщено відповідні матеріали. В КПІ цьогорічний Тиждень космосу проходив під гаслом "Україна – космічний вимір", тобто наголос було зроблено на українському внеску в освоєння світового простору.

kpi images - Екскурсія у відділі авіації та космонавтики ДПМ

Розпочалося все 9 жовтня 2023 р, коли в залі ДПМ "Космонавтика" відбулася демонстрація розробленої в музеї презентації, присвяченої третьому космонавту українського походження Георгію Степановичу Шоніну – 39-му космонавту в світі. З 11 по 16 жовтня 1969 року він здійснив космічний політ як командир корабля "Союз-6". Під час польоту було випробувано автономне маневрування трьох космічних апаратів, уперше в світі проведено досліди зі зварювання в космосі, проведено експеримент "Факел" з виявлення запусків балістичних ракет. Також Георгій Шонін проходив підготовку до польоту на космічній станції "Салют" і до спільного радянсько-американського космічного польоту за програмою "Аполлон-Союз". Презентація супроводжувалась цікавою лекцією-розповіддю про життя та примхи долі космонавта. Її було представлено широкому загалові й через мережу Інтернет.

Наступна подія цьогорічного Тижня космосу в ДПМ нагадала про одного з талановитих випускників Київської політехніки Володимира Григоровича Фартушного (1938-2018), який багато років пропрацював в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона. Він брав активну участь у створенні апаратури для зварювання в космосі, був відібраний до першої групи цивільних космонавтів-випробувачів, які повинні були виконувати спеціальні роботи зі зварювання в космосі, пройшов підготовку для участі в двох космічних програмах і став космонавтом-дослідником (докладний матеріал про його життя та діяльність, підготовлений співробітником ДПМ Сергієм Грачовим, був опублікований у "КП" №13-14 від 7 квітня 2023 р.).

kpi images - Володимир Фартушний

Частиною відзначення Всесвітнього тижня космосу 2023 р. в ДПМ стали інформаційно-розважальні заходи для вихованців гуртка ракетомоделювання Авіаційно-космічного центру Київського Палацу дітей та юнацтва, що відбулися 10 жовтня. Програма складалася з огляду експозиції відділу авіації та космонавтики, лекції "Для чого космосу підприємництво?", показу відео про значення космічної діяльності для людства. А ще про історію створення та можливості подальшого практичного застосування лінійки наносупутників "PolyITAN", які розробляються в КПІ ім. Ігоря Сікорського, юним ракетомоделістам розповів учасник цього проєкту провідний інженер нашого університету Михайло Душейко. Найазартнішою частиною заходу стала, напевно, гра для гуртківців "Що б ви взяли з собою у космічний політ?" Наприкінці всі її учасники отримали сертифікати та подарунки, а також долучилися до створення малюнка на асфальті "Мій космічний корабель" та запусків пневморакет.

kpi images - Гайдемарі Стефанишин-Пайпер

Яскравою подією, дотичною до Тижня, стали й традиційні, вже вісімнадцяті за ліком Наукові читання "Дніпровська орбіта", які пройшли 25-27 жовтня 2023 р. в м. Дніпро. Вони щороку запрошують науковців і фахівців-практиків до обговорення комплексу проблем, пов'язаних з гуманітарними аспектами ракетно-космічної техніки. Нинішньої осені їх було присвячено жінкам українського походження, які зробили вагомий внесок у розвиток світової космонавтики. Цій темі у ДПМ завжди приділяють особливу увагу. Тож для секції "Історія авіації та ракетно-космічної техніки" науковці ДПМ підготували доповідь і змістовну презентацію "Гайдемарі Стефанишин-Пайпер – перша жінка-астронавтка українського походження часів незалежної України". Гайдемарі Стефанишин-Пайпер стала першою українкою, яка вийшла у відкритий космос. Наказом президента від 1 лютого 2007 р. № 61/2007 "за мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами" її було нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Того ж року вона стала лауреаткою Всеукраїнської премії "Жінка ІІІ тисячоліття" в номінації "Знакова постать". Отож доповідь було присвячено її професійним досягненням і фактам біографії, а також відвідуванню України та, звісно, її зустрічі з київськими політехніками 10 жовтня 2019 року (див."КП" №31 від 24 жовтня 2019 р.).

Людмила Баштова,
наукова співробітниця ДПМ ім. Бориса Патона
при КПІ ім. Ігоря Сікорського

Дата події

Бібліотечка газети «Київський політехнік»

Бібліотечка газети «Київський політехнік» надає читачам доступ до книжкових видань, підготовлених співробітниками редакції та дописувачами газети. Деякі з них вже вийшли друком на папері, інші поки що можна прочитати лише в електронному варіанті. Це книжки з історії Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», біографії великих науковців, збірки публікацій газети різних років з різноманітної тематики тощо. Редакція газети планує час від часу поповнювати бібліотечку. Про нові надходження ми повідомлятимемо в газеті та на її Інтернет-сторінках.