Забезпечення стабільного постачання енергії є критичним для нашої країни. Це надзвичайно важливо для військових потреб, підтримки життєдіяльності цивільного населення та збереження економічної стабільності. Отож необхідним є впровадження заходів з енергоефективності, які дозволяють раціональніше використовувати енергетичні ресурси. Тому вже тепер починаємо напрацьовувати механізми щодо реалізації інноваційної економічної політики забезпечення енергоефективності в умовах розвитку Індустрій 4.0, 5.0 і наростання ризиків повоєнного періоду.
❤️
Науковці Київської політехніки роблять відчутний внесок у подолання викликів, що постали перед нашою державою. Це не залишається непоміченим з її боку. Зокрема професорка кафедри економічної кібернетики, докторка економічних наук Олена Олексіївна Трофименко отримала стипендію Верховної Ради України для молодих вчених – докторів наук у 2024 р. за наукову роботу на тему: "Інноваційна економічна політика забезпечення енергоефективності в умовах повоєнного відновлення". "Дослідження передбачає наукове обґрунтування цільової моделі енергоефективності з урахуванням цілей сталого розвитку, декарбонізації економіки (скорочення викидів парникових газів), циркулярної економіки (ефективного використання ресурсів, мінімізації відходів) та визначення заходів зростання енергоефективності, включно з пропозиціями щодо оновлення системи моніторингу економічних індикаторів її забезпечення відповідно до потреб стейкхолдерів в умовах війни та повоєнного відновлення в Україні", – розповідає авторка дослідження.
Професорка має важливий досвід виконання міжнародних проєктів і досліджень на замовлення державних органів. Вона була керівником науково-експертної робочої групи з проведення дослідження для Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України за участю Представництва ЮНІСЕФ в Україні та за підтримки компанії DELOITTE в Україні у межах виконання пілотного проєкту "Синергія знань, досвіду та креативності заради майбутнього". За його результатами проведено аналітичне дослідження на тему "Завдання-акселератори досягнення Україною Цілей сталого розвитку для Цілей 8, 9, 12 та 17", яке посіло 1-ше місце за результатами конкурсу на краще дослідження в межах теми (2020 р.). Матеріали цих досліджень також враховано при підготовці першого Добровільного національного огляду щодо прогресу України в досягненні цілей сталого розвитку, який було представлено під час Політичного форуму зі сталого розвитку під егідою ЕКОСОР у 2020 р. у м. Нью-Йорк.
Понад те, Олена Трофименко брала участь у колективному дослідженні за проєктом "Форсайт: виклики енергетичній незалежності країн і регіонів світу на середньостроковому (до 2025 року) і довгостроковому (до 2030 року) часових горизонтах". Вона є дипломованою учасницею міжнародного стажування "Міжнародні науково-освітні проекти в польських та європейських вищих навчальних закладах: практика, досвід, інновації" (WSG University, Польща), стажувалася в Міністерстві економіки України, є сертифікованим спеціалістом SAP ERP.
Фахові знання, напрацювання та набутий досвід науковиці знайшли визнання у професійній спільноті. Вона – членкиня редакційної колегії фахового наукового видання України категорії Б "Підприємництво та інновації", з 2020 р. – офіційний рецензент у міжнародному науковому виданні "Економіка", що індексується у науково-метричній базі Scopus (Литва); членкиня Української асоціації з розвитку менеджменту та бізнес-освіти УАРМБО, експерт громадської організації "Академічний простір", лекторка міжнародної програми "Digital and Entrepreneurship Academy Program" тощо.
Зростання та вся трудова діяльність науковиці проходить у Київській політехніці. Олена Олексіївна є випускницею факультету менеджменту та маркетингу 2008 р. (диплом з відзнакою). Та ще з 2006 р. долучилася до наукових розвідок. Її завжди цікавили економічні дослідження в енергетичній сфері як складова сталого розвитку. У 2012 р. дослідниця захистила кандидатську дисертацію на тему: "Державне регулювання стратегічного розвитку відновлюваної енергетики", з 2019 р. працює на кафедрі економічної кібернетики. У 2021 р. отримала ступінь доктора економічних наук, захистивши дисертацію на тему: "Механізми інноваційного розвитку енергетичного сектору національної економіки в умовах Індустрії 4.0". До того ж у 2021 р. невтомна трудівниця отримала другу освіту за спеціальністю "Публічне управління та адміністрування". І саме тому тематика стипендіального дослідження, про яке згадано на початку статті, передбачає розкриття трьох ключових складових – економіку, енергетику та публічне управління – для розвитку інструментарію державної політики.
До речі, на кафедрі професор О.Трофименко є гарантом освітньо-професійної програми "Економічна аналітика", керівником і відповідальним виконавцем міжнародних та вітчизняних наукових проєктів. Вона авторка понад 150 публікацій, серед яких монографії, посібники, наукові статті, індексовані базами Scopus та Web of Science, стала переможцем університетського конкурсу "Молодий викладач-дослідник 2023". Також має Подяки від Українського центру якості освіти за допомогу в організації проведення вступних випробувань до закладів вищої освіти України. Як наставниця залюбки працює зі студентською молоддю, здійснює керівництво науковими роботами здобувачів вищої освіти, її підопічні отримують призові місця на всеукраїнських та міжнародних конкурсах.
"Завдяки дружній команді ФММ є натхнення спільно працювати на результат, долучатися до важливих міжнародних проєктів та заохочувати студентську молодь на розвиток і наукові здобутки, – ділиться стипендіатка. – І щодня дякувати нашим захисникам і захисницям за таку можливість".