Екологічні злочини, які вчиняють російські війська, завдають непоправної шкоди довкіллю. Природні ресурси страждають від бомбардувань та мінувань територій, будівництва фортифікаційних споруд, руйнування будівель. За даними КОВА, на початок 2024 р. на території Київської області пошкоджено понад 28,8 тисячі об'єктів. Серед них – майже 26 тисяч приватних та багатоповерхових будинків. Потрібно не просто позбутися цього сміття, а застосувати екологічний принцип до утилізації. Сортувати, переробляти та повторно використовувати матеріал.
📰
Сліди війни. Вивченням екологічних наслідків війни в Україні, зокрема, займається співтовариство UWEC, яке об'єднало вчених та фахівців з охорони природи з України, Росії, Білорусі, США та Німеччини. Експерти проаналізували космознімок орного з полів, що знаходиться на південний схід від міста Ізюм Харківської області. На одному квадратному кілометрі вони нарахували 2052 воронки: 480 від снарядів калібром 82 мм, 547 від 120-міліметрових снарядів і 1025 від снарядів калібром 152 мм. "Тільки на цьому квадратному кілометрі до ґрунту потрапило 50 тонн заліза, 1 тонна сполук сірки та 2,35 тонни міді. Важко розрахувати обсяг важких металів та інших сполук, кількість яких менша. Крім того, вибухами вивернуто щонайменше 90 000 тонн ґрунту", – підсумували експерти.
Стратегія. "Нерозірвані снаряди та уламки від них, згорілий транспорт та військова техніка, понищені будівлі – усе це відходи, які залишаються в містах, селищах, лісах, полях, у воді та на нашій землі після бойових дій. Їх називають відходами війни, і наш обов'язок, – наголошують фахівці, – не допустити нещадного впливу від неправильної переробки та безглуздого шкідливого захоронення цих предметів на території України".
Уряд України схвалив Національну стратегію управління відходами до 2030 року. Очікується, що її реалізація сприятиме впровадженню системи управління відходами на інноваційних засадах, розробленню відповідного законодавства, покращенню стану навколишнього природного середовища, а також санітарного та епідемічного благополуччя населення.
У КПІ. Київська політехніка бере участь у реалізації багатьох державних ініціатив різних напрямів. Тож цілком закономірним є виконання на ФММ дослідження на тему: "Формування моделі управління відходами, утвореними в процесі ведення військових дій в Україні". Його мета – сформувати економічно ефективну, екологічно безпечну, соціально орієнтовану модель управління відходами, утвореними під час ведення військових дій на території України. Розробка та практична реалізація основних положень цієї моделі дасть змогу підвищити рівень екологічної безпеки країни та зменшити їх негативний вплив на здоров'я людей.
"Науковими результатами дослідження є розробка альтернативних моделей збирання, транспортування, зберігання та утилізації різних категорій відходів за рахунок побудови чіткого механізму взаємодії держави, бізнесу та суспільства в процесі поводження з відходами, – розповідає авторка розробки професорка Алла Гречко. – Оскільки кожен етап потребує спеціальних знань, навиків, обладнання, має бути належна координація дій з боку всіх учасників даного процесу. Крім того, ефективне управління відходами дасть змогу проводити своєчасний моніторинг утворення відходів та знизити загрози екологічній безпеці країни й ризики негативних наслідків для здоров'я людини".
І продовжує: "До прикладних результатів наукового дослідження можна віднести розробку рекомендацій щодо вдосконалення нормативно-законодавчої бази України, внесення поправок до законів та запровадження нових положень, які дадуть змогу максимально ефективно управляти різними відходами. Крім того, проведення часткового економічного обґрунтування витрат на реалізацію заходів у межах побудови комплексної моделі управління відходами, утвореними в процесі війни, дасть змогу оцінити рівень необхідного фінансування запропонованих заходів, а також розподілити витрати і відповідальність між учасниками, що задіяні в процесі реалізації моделі управління відходами. Ефективне управління відходами дасть змогу знизити витрати на всіх етапах реалізації зазначеного процесу, а саме: збирання, транспортування, зберігання, утилізація. Правильне та ефективне управління відходами, що утворені внаслідок військових дій, дозволить покращити відносини з громадськістю, зокрема, шляхом зменшення незадоволення політикою уряду та місцевих органів влади серед населення, що проживає у зонах, наближених до зон ведення активних бойових дій та на деокупованих територіях".
Про автора. Алла Володимирівна Гречко – вихованка Київської політехніки. У 2006 році закінчила з відзнакою кафедру економіки і підприємництва факультету менеджменту та маркетингу, а вже нині – докторка економічних наук, професорка цієї ж кафедри. Має 169 праць, з них 157 наукових та 12 навчально-методичного характеру, у тому числі 59 статей, опублікованих у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях. На сьогоднішній день за участю Алли Володимирівни реалізується Вишеградський проєкт "Forecasting factors influence on climatic changes as a part of Sustainable Development Goals 2030", присвячений проблемам зміни клімату, впливу викидів парникових газів на навколишнє середовище в Україні та країнах ЄС.
Згідно з Постановою Верховної Ради України "Про призначення у 2024 році іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених – докторів наук" Алла Володимирівна Гречко отримала іменну стипендію ВРУ за дослідження на тему: "Формування моделі управління відходами, утвореними в процесі ведення військових дій в Україні". Ця стипендія, ініційована народними депутатами України – членами Комітету з питань освіти, науки та інновацій, є підтримкою наукової діяльності молодих дослідників з метою створення можливостей та стимулів для проведення наукових досліджень в Україні в рамках пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в 2024 році.
"Страшна війна, що охопила територію України, кардинально змінює пріоритети як особисті, так і національні, – розмірковує стипендіатка. – Наукова спільнота, студентство, як і весь незламний народ України, має гуртуватися і працювати на перемогу, вірити в майбутнє, дякувати нашим Захисникам і Захисницям за життя та робити все можливе, щоб наша спільна мрія про квітучу та сильну, вільну, військово- та економічно незалежну Україну стала реальністю".