У 1980 році в гуртожитку № 13 студенти факультету електронної техніки (нині – факультет електроніки) заснували студентський клуб і дали йому назву –"13". Цього року клуб відзначить своє 40-річчя.
Про історію створення клубу, його становлення і сьогодення розповідає керівник проєкту "Студентський клуб "13" провідний інженер, помічник заступника декана ФЕЛ з навчально-виховної роботи Дмитро Клєтченков.
– Коли в гуртожиток № 13 заселили студентів факультету електронної техніки, найактивніші з них вирішили створити студентський клуб у підвалі гуртожитку. З самого початку створення клубу всі будівельні і ремонтні роботи виконувалися силами студентів. Хлопці і дівчата заливали бетон, клали плитку, штукатурили, фарбували, прибирали. Устаткуванням займалися студенти-фахівці з електроніки. Неодноразово студентам доводилося виконувати розрахунки з розміщення обладнання в приміщенні клубу, і відображали вони це в своїх дипломних та курсових роботах. І такий процес з різною інтенсивністю продовжується і дотепер. Не можу не згадати і засновника, так би мовити, прабатька клубу, нині першого проректора КПІ, а тоді – декана ФЕТ Юрія Якименка. Його допомога завжди була своєчасною і дієвою. Долучився також до підтримки у 1980–1990 роках і тодішній перший проректор, а нині ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Михайло Згуровський. За його сприяння факультет придбав для "Клубу "13" будівельні матеріали та обладнання. Нинішній декан факультету електроніки Валерій Жуйков продовжує традиції всебічної підтримки студентських ініціатив і діяльності клубу.
– І що, все-все робили студенти своїми руками і ніхто клубу не допомагав?
– Я мав на увазі саме будівельні і ремонтні роботи, а також налагодження апаратури. А це – левова частка всього обсягу роботи. Звичайно, у вирішенні багатьох питань нам завжди йшла і йде назустріч дирекція студмістечка в особі його директора Олександра Іщенка. Також є спонсори, здебільшого із числа випускників КПІ, колишніх членів клубу. Можна стверджувати, що всі роки існування клубу ми знаходимося в процесі облаштування інтер'єру клубу, маючи на меті збільшення можливостей у справі підтримки студентських ініціатив. Але постійний процес облаштування практично не заважає нам регулярно проводити заходи, заявлені студентами. І – достатньо якісно, на хорошому організаційному рівні.
– Щоб оцінити, чим саме займається "Клуб "13", розкажіть про заходи, які в ньому проводилися.
– Інженерні змагання. Проводяться хакатони – це такий захід, під час якого різні спеціалісти в галузі розробки програмного забезпечення інтенсивно і згуртовано працюють над розв'язанням якоїсь проблеми впродовж визначеного організаторами часу. Гра "Брейн-ринг", репетиції до конкурсів "Міс та Містер" факультетів, вечори творчості студентів (музика, поезія), дні кафедр (концертна програма студентів та викладачів), і ще багато інших заходів, ініційованих студентами. Хочу підкреслити, що абсолютну більшість заходів заявляють саме студенти, через студради або студентські активні групи. Проведено "Open Mobile Hackaton", міжнародний освітньо-культурний захід "Discover Kiev Experience Ukraine", освітньо-культурний обмін між студентами КПІ ім. Ігоря Сікорського і Берлінського технічного університету "Berlin visits Kiev" та ще багато іншого, про що свідчать численні грамоти і відзнаки, вивішені на стіні в клубі.
Клуб можна назвати інтернаціональним. За період свого існування він приймав делегації і проводив зустрічі "земляцтв" студентів інших країн: Німеччини, Куби, Чехії, США, Йорданії, Індії, Ізраїлю, Саудівської Аравії, Болгарії, які навчалися в КПІ і приїжджали за програмою обміну.
– Наостанок: що ви ще не розповіли про "Клуб "13"?
– На жаль, із 22 існуючих у 80–90 роки студентських клубів (а такі були майже в кожному гуртожитку студмістечка) ми залишилися єдиними. Іншого такого клубу, який має таку історію і продовжує активно працювати, в КПІ немає. Ми завжди готові підтримати і надати допомогу будь-якій студентській низовій ініціативі факультетів, інститутів зі створення подібних клубів, бо маємо вже неабиякий досвід та історію.
Нещодавно ми збільшили площу приміщення клубу до 390 м2. Облаштовуємо науково-технічну майстерню (65 м2) для практичних занять з інженерії. Провели перереєстрацію клубу, розробили нове положення про нього, тепер у нас нова назва – "Інноваційний центр "Клуб "13". Отже, ми зможемо урізноманітнити заходи, які в нас проводяться. Ми продовжимо допомагати студентам набувати навичок паяти, проводити вимірювання, налаштування електронної апаратури, приладів тощо. А ще – виводити студентів на створення стартапів і участь у конкурсі "Sikorskiy Challenge".
Ми підтримуємо будь-яку ініціативу студентських рад факультетів та інститутів КПІ. Хоча зізнаюсь: як керівник клубу я надаю перевагу технічній творчості. У наших приміщеннях студенту можна проводити своє дозвілля саме в позанавчальний час і, на мій погляд, це буде краще, ніж годинами сидіти в Інтернеті чи байдикувати на Поляні. Нагадаю, в клубі підтримується здоровий спосіб життя, систематично беремо участь у спортивних змаганнях студмістечка, університетських спортивних заходах. Ми формуємо будівельні загони, за традицією щороку, за підтримки адміністрації КПІ, виїжджаємо до СОТ "Політехнік", де проводимо роботи з благоустрою території бази – підготовку до оздоровчого сезону. При цьому не забуваємо і про власний відпочинок.
Упевнений, що здорова низова ініціатива студентської молоді завжди знайде розуміння та всебічну допомогу з боку адміністрації університету на будь-якому рівні. Ми – за всебічний, постійний розвиток студента. Я переконаний: правильно проведене дозвілля – це запорука успіху в пізнанні нового під час навчання.