Список переможців університетського конкурсу "Молодий викладач-дослідник" щороку поповнюється новими іменами. За результатами діяльності в 2023 році до цього переліку увійшов і доцент кафедри автоматизації та систем неруйнівного контролю (АСНК) Олександр Муравйов.
👍
У 2005 році Олександр розпочав шлях студента КПІ ім. Ігоря Сікорського, обравши кафедру оптичних та оптико-електронних приладів на приладобудівному факультеті. Після здобуття повної вищої освіти у 2011 році отримав диплом магістра з відзнакою за спеціальністю "Лазерна та оптоелектронна техніка". Працювати в університеті почав з 2014 р. на кафедрі приладів та систем неруйнівного контролю вже рідного факультету на посаді асистента. У 2015 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук на тему "Пасивна оптична атермалізація діоптрійних об'єктивів інфрачервоних приладів" за спеціальністю 05.11.07 – "Оптичні прилади та системи". У 2021-2022 рр. займав посаду старшого викладача на кафедрі АСНК, а сьогодні успішно виконує обов'язки доцента кафедри.
Зауважимо, що наукову діяльність, основним напрямом якої є оптичні технології, молодий дослідник розпочав ще під час навчання в магістратурі. Значна частина його публікацій присвячена саме розробці, дослідженню характеристик та вдосконаленню методів проєктування оптичних та оптико-електронних систем і приладів, зокрема із застосуванням сучасного автоматизованого програмного забезпечення. Запропоновані ним методи було використано під час виконання державних НДР "Тепловізійні системи спостереження" та "Пасивна оптична атермалізація об'єктивів інфрачервоних приладів". Торік за участю О.Муравйова в КПІ ім. Ігоря Сікорського виконано НДР "Дослідження перспектив застосування автоматизованого керування з навчаємим нейрорегулятором в мультичастотному вихрострумовому неруйнівному контролі", замовником якої є ТОВ "Алейстін".
Нині автор вже опубліковав більше 100 наукових праць, серед яких 5 статей у виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, понад 20 статей у фахових журналах України, 10 публікацій у закордонних періодичних виданнях, тези і матеріали конференцій різних рівнів, має шість патентів України на корисну модель. О.В. Муравйов є активним учасником вітчизняних та міжнародних наукових і науково-технічних конференцій, що проводяться, зокрема, у Великобританії, Чеській Республіці, Польщі, Болгарії тощо.
До речі, коло наукових інтересів Олександра Муравйова не обмежується лише оптичними технологіями. Наукова робота здійснюється також у сферах цифрового моделювання, неруйнівного контролю та діагностики, штучного інтелекту, робототехніки, технологій БПЛА.
Багато часу й уваги науковець приділяє роботі зі студентами. Він активно залучає підопічних – студентів та аспіранти кафедри АСНК – до проведення наукових досліджень та розробок. Понад 30 робіт, які підготував науковець, опубліковано у співавторстві зі студентами. Особливі досягнення та плідна робота деяких з них під керівництвом О.Муравйова дозволили здобути перемогу в наукових конкурсах, які щорічно проводяться в Україні.
Приміром, студент Денис Сторожик з науковою роботою "Прилад для контролю чистоти поверхні" зайняв призове місце в I турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук (2020 р.) у галузі "Нафтова та газова промисловість" у номінації "Вимірювальна техніка, інформаційні технології та енергоефективність". Студентка 3-го курсу Іванна Довбиш з науковою роботою "Підвищення рівня автономності безпілотних літальних апаратів та його зв'язок з особливостями реалізації ройового використання дронів" стала переможницею I туру Всеукраїнського конкурсу студентських робіт з галузей знань і спеціальностей 2023/2024 н.р. за спеціальністю 151 "Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології".
Сьогодні Олександр Муравйов викладає студентам такі дисципліни: "Автоматизація проєктування елементів оптичних приладів", "Сучасні оптичні технології та системи", "Цифрове моделювання об'єктів та динамічних систем", "Цифрова обробка сигналів та зображень". Отримані під час наукових досліджень результати впроваджуються в навчальний процес при викладанні цих дисциплін, а також для модернізації обладнання й розширення можливостей лабораторії оптичного неруйнівного контролю (20-й корпус), у якій працює дослідник.
Свідомий вибір під час вступу до університету О.Муравйова привів до успішного наукового пошуку та багаторічної плідної праці як науковця й викладача. Попереду у дослідника ще безліч нових можливостей та досягнень.