18 жовтня професорові Юрію Михайловичу Поплавку виповнилося 90 років!
Він народився у Саратові у родині службовця, але рано втратив батька, який помер 1939 року. Отож того ж року Юрій з матір'ю змушені були переїхати до родичів у Ленінград. У 1941 році з початком блокади міста їх було евакуйовано до Кіровської області. З 1944 року сім'я проживає у м. Києві. Після закінчення школи у 1952 році Юрій Михайлович вступив на радіотехнічний факультет Київського політехнічного інституту, який з відзнакою закінчив 1957 року. Ще в студентські роки Юрій Поплавко долучився до наукової роботи. Як талановитого випускника його залишили на кафедрі на посаді інженера науково-дослідної частини. 1959 року Юрій Михайлович вступив до аспірантури при кафедрі діелектриків і напівпровідників, після закінчення якої його зараховують на посаду асистента. У 1963 році він захищає кандидатську дисертацію з технічних наук, а 1974 року – докторську дисертацію з фізико-математичних наук. У Київській політехніці Юрій Михайлович здолав шлях від інженера до провідного професора кафедри мікроелектроніки.
Професор Юрій Поплавко поставив на кафедрі декілька навчальних курсів матеріалознавського та фізичного напрямів і забезпечив їх методичною та навчальною літературою, видавши 50 навчальних посібників, підручників і монографій. Він і нині читає лекції з курсів "Фізика твердого тіла", "Фізика діелектриків", "Магнітоелектроніка" та ін. За його безпосередньої участі підготовлено понад 20 000 фахівців з електроніки. Десять років Юрій Михайлович працював у Методичній раді університету як керівник секції "Активне навчання студентів" і видав низку методичних праць.
Юрій Михайлович Поплавко – відомий спеціаліст з фізики сегнетоелектриків та діелектриків. Він започаткував новий науковий метод дослідження – мікрохвильову діелектричну спектроскопію, яка дає змогу досліджувати властивості матеріалів від інфранизьких до ультрависоких частот. А ще Юрій Михайлович створив наукову школу з діелектричної спектроскопії. Під його науковим керівництвом захищено більш як 30 кандидатських та докторських дисертацій. У наукових колах з фізики діелектриків його називають "Королем діелектричної спектроскопії".
За роки наукової діяльності Юрій Михайлович видав більше ніж 400 наукових праць та зробив 18 винаходів у галузі НВЧ застосування діелектриків, виконав декілька важливих розробок. Під його керівництвом було синтезовано нові сегнетоелектричні матеріали, а також високодобротні термостабільні діелектрики з підвищеною діелектричною проникністю для спецтехніки НВЧ, які впроваджено у виробництво.
Наукові та навчальні праці Юрія Михайловича відомі не тільки в Україні, а й далеко за її межами. За останні роки за запитом видавництва ELSEVIER він видав 3 монографії у США, а також 4 монографії у ФРН англійською мовою.
Юрій Поплавко веде науково-організаційну роботу як член наукових рад і проводить активну міжнародну діяльність як керівник Центральноукраїнської секції міжнародного Інституту інженерів з електротехніки та електроніки (IEEE). Він також був членом Експертної ради ВАК України, постійно є членом 2-х спеціалізованих рад із захисту докторських дисертацій та членом редколегій 3-х міжнародних журналів. Виступав опонентом більш як по 30 кандидатських та по 20 докторським дисертаціях.
Професор Ю.М.Поплавко керував спільним з Південною Кореєю науковим проєктом, проєктом Україна-США за програмою CRDF та науковими проєктами з Францією. За запрошенням закордонних університетів і компаній він виступав з доповідями та лекціями у США, Канаді, ФРН, Великобританії, Франції, Південній Кореї, а також у Японії, Італії, Іспанії, Португалії та в інших країнах.
Ю.М.Поплавка нагороджено знаком "Відмінник освіти України" (2001 р.). Міжнародний фонд "Відродження" удостоїв його звання "Почесний професор". За навчальні посібники та монографії він був 4 рази відзначений преміями та дипломами КПІ ім. Ігоря Сікорського: "Фізика діелектриків" (1980 р.), "Фізичне матеріалознавство" (2013 р.), "Мікрохвильова діелектрична спектроскопія" (2017 р.) та "Функціональні діелектрики в електроніці" (2023 р.).
Юрій Михайлович Поплавко завжди у творчому пошуку.
Побажаємо йому міцного здоров'я, творчої наснаги та благополуччя!