Стрімкого розвитку в Україні та світі останнім часом набули безпілотні дистанційно керовані літальні апарати. З огляду на високу технологічність, виробників такого продукту небагато. А фахівців, здатних оцінити і забезпечити необхідні характеристики їхнього руху, ще менше. Не секрет, що в Київській політехніці провадяться розробки та підготовка спеціалістів, що зацікавлять та задовольнять найвибагливішого замовника. Сьогоднішня розповідь про одного з них.
Серед переможців університетського конкурсу "Молодий викладач-дослідник 2019" – асистент кафедри радіотехнічних пристроїв та систем (РТПС) Ігор Товкач, фахівець з обробки радіолокаційної інформації. За 10 років у КПІ він пройшов шлях від учорашнього школяра до успішного сучасного фахівця, здатного вирішувати складні завдання для цивільних та військових потреб.
Іноді можна почути: потрапив до університету (чи обрав спеціальність) випадково, а вже тут знайшов своє покликання (захоплення). Це не про Ігоря. Він добре знав, де хоче навчатися і чим займатися. У 2009 р. закінчив гімназію "Троєщина" м. Києва (нині входить до 20-ки кращих шкіл міста, 90% випускників стають студентами ЗВО) та вступив на перший курс радіотехнічного факультету КПІ (спеціальність "Радіоелектронні пристрої, системи та комплекси").
З ІІ курсу долучився до роботи в науково-технічному гуртку кафедри під керівництвом заступника декана доц. С.М.Дяченка, де захопився поглибленим вивченням інформаційних технологій. Під час навчання на ІІІ та ІV курсах розробив комплект спеціалізованого програмного забезпечення, яке, будучи впровадженим в більш ніж 60-ти державних установах Київської області, дало економічний ефект понад 3 млн грн (ця розробка потім стала темою його дипломного проєкту бакалавра).
Навчаючись в магістратурі, І.Товкач досліджував систему "хмарних обчислень" на основі паралельної обробки лінійних ірраціональних даних алгоритмами рекомбінації (ПОЛІДАР), що пізніше стало темою його магістерської дисертації. У 2015 р. він закінчив навчання на РТФ з червоним дипломом.
Того ж року вступив до аспірантури Київської політехніки, навчання в якій успішно завершив захистом кандидатської дисертації в жовтні 2018 р. (достроково, за що був премійований). Тема дисертації "Методи адаптивного оцінювання параметрів руху безпілотного літального апарата на основі вимірювань сенсорної мережі", керівник – д.т.н., професор Сергій Якович Жук. У дисертації вирішена наукова задача, яка полягає в розробці методів адаптивного оцінювання параметрів руху БПЛА на основі TDOA– і RSS вимірювань сенсорної мережі і при комплексному використанні, в яких виконується розпізнавання різних видів його руху. В оцінках рецензентів, опонентів та інших фахівців найчастіше лунало слово "вперше", а перелік основних наукових і практичних результатів роботи займає не одну сторінку.
З 2018 р. молодий науковець працює викладачем на кафедрі РТПС (асистент, кандидат технічних наук), проводить практичні заняття з дисциплін: "Елементна база радіоелектронної апаратури", "Інформатика", "Основи телебачення та телевізійні системи".
Як відповідальний виконавець виконав такі науково-дослідні роботи: "Розробка та дослідження електронного інтерактивного галузевого сайту", "Розробка та дослідження універсальної галузевої інтерактивної мережі", "Розробка алгоритмів адаптивного супроводження безпілотних літальних апаратів за даними сенсорної мережі з використанням методів пасивної локації", "Розробка алгоритмів супроводження цілі за даними трикоординатної РЛС з виявленням маневру", "Розробка методів виявлення безпілотних літальних апаратів на послідовності відеозображень" (виконана на грант Президента України).
Наукові та фахові інтереси дослідника досить обширні: адаптивна траєкторна обробка радіолокаційної інформації, інформаційні технології для аналізу даних, мови програмування.
Влітку минулого року в Колонній залі Київської міської державної адміністрації відбулося урочисте вручення дипломів лауреатам премії Київського міського голови за особливі досягнення молоді у розбудові столиці України – міста-героя Києва. Нагороду в номінації "Наукові досягнення" дістав Ігор Товкач. Також він став фіналістом конкурсу проєктів оборонних технологій "Sikorskiy Challenge" 2019 р.
Торік у видавництві "Політехніка" побачила світ монографія "Методи адаптивного оцінювання параметрів руху безпілотного літального апарата на основі вимірювань сенсорної мережі" (автори: С.Я. Жук, І.О. Товкач). Книга розрахована на науковців та інженерів, які займаються створенням мультисенсорних систем дрон-детекції, пасивних багатопозиційних радіолокаційних систем, а також на аспірантів і студентів. Молодий дослідник також є автором та співавтором понад 50 наукових публікацій, з яких 12 індексовано в міжнародних наукометричних базах Scopus і Web of Science.
Побажаємо ж перспективному науковцеві нових відкриттів і звершень.